Mammografia, czyli najważniejsze badanie w profilaktyce raka piersi

Mammografia to najważniejsze badanie w diagnostyce raka piersi, czyli nowotworu, który każdego roku jest diagnozowany u ponad 22 tysięcy polek. W naszym kraju wiele kobiet korzysta z mammografii w ramach programów NFZ, a badania są dostępne zarówno w publicznych, jak i prywatnych placówkach. Warto wiedzieć, że regularne badania mammograficzne mogą zmniejszyć ryzyko zgonu z powodu tego nowotworu o nawet 30%. Dlatego nie zwlekaj, dowiedz się, czym jest mammografia i udaj się na badanie. Dowiedz się, ile kosztuje mammografia, czy można pójść na badanie mammografia bez skierowania i jak wyglądają wyniki mammografii.

  1. Mammografia – co to jest i dlaczego jest ważna?
  2. Kiedy warto wykonać mammografię?
  3. Mammografia na NFZ
  4. Mammografia prywatnie cena
  5. Jak przygotować się do mammografii?
  6. Czy mammografia jest szkodliwa?
  7. Wyniki mammografii – co dalej?
  8. Mammobus – mobilne badanie mammograficzne

Mammografia – co to jest i dlaczego jest ważna?

Mammografia inaczej MMG lub MRTG to badanie obrazowe piersi. Pozwala ono na wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości, w tym zmian nowotworowych w tkance piersiowej. Mammografia wykorzystuje działanie promieni rentgenowskich, co umożliwia uzyskanie dokładnych obrazów wnętrza piersi. Mammografia to najważniejsze badanie w profilaktyce raka piersi, dlatego warto wykonywać je regularnie, aby zwiększyć szanse na szybkie wykrycie choroby, natychmiastowe wprowadzenie leczenia i pełny powrót do zdrowia.

Dlaczego mammografia jest tak istotna? Wczesne wykrycie zmian nowotworowych to podstawa skutecznej walki z rakiem piersi, czyli najpowszechniejszym nowotworem złośliwym wśród kobiet. Rak piersi jest trudny do wykrycia, ponieważ na początku nie daje żadnych objawów, a małe guzki mogą być ciężkie do wyczucia podczas samobadania. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest mammografia. Badanie pozwala na zobrazowanie guzów na tyle wcześnie, by rozpocząć leczenie jeszcze przed pojawieniem się widocznych symptomów. Zgodnie ze statystykami, regularna mammografia zmniejsza ryzyko śmierci z powodu raka piersi nawet o 25% u kobiet w wieku 50-69 lat, które regularnie poddają się temu badaniu.

Kiedy warto wykonać mammografię?

Mammografia to jedno z kluczowych badań profilaktycznych dla kobiet, które pozwala na wczesne wykrycie raka piersi i innych nieprawidłowości. Lekarze specjaliści rekomendują jednak wykonanie mammografii po ukończeniu 40. roku życia. U kobiet młodszych, ze względu na rzadkie występowanie nowotworu piersi, badanie wykonuje się jedynie w szczególnych przypadkach. Co więcej, mammograf będzie miał większą czułość i możliwość wykrycia zmian u kobiet starszych. Dlaczego? Dzieje się tak ze względu na zmiany w budowie piersi wraz z wiekiem, kiedy ilość tkanki gruczołowej maleje, a zastępuje ją tkanka tłuszczowa.

Mammografia od jakiego wieku?

Zakłada się, że kobiety około 40. roku życia mogą umówić się na mammografię, szczególnie jeśli mają obciążenia genetyczne w swojej rodzinie. W tym wieku badanie zaleca się wykonywać raz na dwa lata. Z kolei panie w wieku powyżej 50. roku życia powinny wykonywać mammografię co roku, co stanowi standardowe zalecenie zdrowotne i umożliwia wczesne wykrycie zmian nowotworowych, zwiększając szansę na pełne wyleczenie. Warto jednak pamiętać, że indywidualne zalecenia mogą różnić się w zależności od predyspozycji i historii chorób rodzinnych. Od ilu lat można wykonać mammografię? Ogólne zalecenia lekarzy wykazują, że mammografię, jako badanie profilaktyczne powinny wykonywać kobiety w wieku od 45 do 74 lat.

mammografia

Mammografia po 70 roku życia – czy nadal jest potrzebna?

Kwestia mammografii po 70. roku życia jest rozpatrywana indywidualnie. W wielu przypadkach, zwłaszcza gdy kobieta cieszy się dobrym zdrowiem i nie ma przeciwwskazań, badanie to jest nadal zalecane. Należy pamiętać, że ryzyko raka piersi wzrasta wraz z wiekiem, dlatego nawet po 70. roku życia regularna mammografia może okazać się przydatne we wczesnym wykrywaniu ewentualnych zmian. W tej grupie wiekowej częstotliwość badań należy dostosować do indywidualnych potrzeb zdrowotnych i omówić z lekarzem, który pomoże zdecydować, jak często wykonywać badanie i czy jest ono konieczne.

Mammografia na NFZ

W Polsce mammografia to kluczowe badanie w walce z rakiem piersi, które dostępne jest bezpłatnie dla wielu kobiet w ramach programu NFZ. Bezpłatna mammografia to nie tylko szansa na wczesne wykrycie choroby, ale także na podjęcie odpowiednich kroków medycznych, które mogą uratować życie. Program profilaktyczny mammografii na Narodowy Fundusz Zdrowia obejmuje kobiety w wieku od 45 do 74 lat, czyli w grupie wiekowej, w której ryzyko zachorowania na raka piersi jest największe. Warto dodać, że w przypadku tego programu skierowanie nie jest wymagane – wystarczy zgłosić się do placówki realizującej badanie i umówić wizytę.

Bezpłatna mammografia – wiek, w jakim można przystąpić do programu

NFZ oferuje program profilaktycznej mammografii dla kobiet w przedziale wiekowym 45–74 lat. Bezpłatna mammografia bez skierowania umożliwia kobietom wykonanie badań:

  • co 24 miesiące – w przypadku kobiet, które nie miały wcześniej zdiagnozowanej złośliwej zmiany nowotworowej piesi
  • co 12 miesięcy – w przypadku kobiet, które:
    • po upływie 5 lat od operacyjnego leczenia raka piersi, nadal kontynuują uzupełniającą hormonoterapię (HT)
    • zakończyły leczenie raka piersi oraz pięcioletni okres obserwacji po zakończeniu terapii

Badanie można wykonać po weryfikacji uprawnień do świadczenia podczas rejestracji w systemie informatycznym NFZ-SIMP. Z programu wykluczone są kobiety objęte programem „Opieka nad rodzinami z wysokim, dziedzicznym ryzykiem zachorowania na raka piersi lub jajnika” oraz „Kompleksową opieką onkologiczną nad pacjentami z nowotworem piersi”.

Mammografia bez skierowania – dlaczego warto z niej skorzystać?

W Polsce raka piersi diagnozuje się rocznie u tysięcy kobiet, a jego wczesne wykrycie znacząco zwiększa szanse na pełne wyleczenie. Bezpłatna mammografia bez skierowania to szansa, by zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo bez dodatkowych kosztów. Program profilaktyczny wspierany przez NFZ obejmuje szeroką sieć placówek w całym kraju, dzięki czemu dostęp do badania jest łatwy i nie wymaga skierowania, co dodatkowo upraszcza cały proces. Dodatkowo istnieją tzw. mammobusy, czyli mobilne punkty badań, które cyklicznie pojawiają się w różnych miejscach, umożliwiając kobietom dostęp do mammografii bez konieczności dojazdu do większego miasta. 

mammografią cena

Mammografia prywatnie cena

Mammografia dostępna jest bezpłatnie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia dla kobiet w wieku 45-74 lat, wiele kobiet decyduje się na wykonanie mammografii prywatnie. Dzieje się tak głównie ze względu na wygodę, krótszy czas oczekiwania, a także możliwość wyboru dogodnego terminu oraz szansę na wykonanie badania niezależnie od wieku.

Ile kosztuje mammografia prywatnie?

Cena mammografii prywatnie może różnić się w zależności od miasta, placówki oraz rodzaju badania, czy ilości wykonanych zdjęć. Przeciętnie koszt mammografii prywatnie w Polsce wynosi od 100 do 250 zł. Dla wielu pacjentek przy badaniu mammografia cena odgrywa istotną rolę, zwłaszcza jeśli procedura nie jest refundowana. Warto więc zwrócić na nią uwagę i wybrać odpowiednią placówkę, nie tylko pod względem jakości wykonywanych usług, ale także zastanawiając się, ile kosztuje mammografia, i jaką cenę jesteśmy w stanie zapłacić. 

Lux Med mammografia – dlaczego warto?

Lux Med jest często wybieraną siecią prywatnych placówek medycznych w Polsce. Oferuje szereg usług na najwyższym poziomie, w tym w zakresie mammografii i badań profilaktycznych. Cena mammografii w Lux Med jest zazwyczaj nieco wyższa, jednak w zamian pacjentka zyskuje szybki dostęp do wyników oraz komfortową obsługę, co bywa kluczowe dla kobiet oczekujących profesjonalnej opieki medycznej.

Jak przygotować się do mammografii?

Mammografia to kluczowe badanie profilaktyczne i co ciekawe, nie wymaga szczególnego przygotowania. Jednak, aby wynik był jak najbardziej precyzyjny, warto poznać kilka zasad, które zapewnią dokładność badania. 

Najważniejszą kwestią jest wybór odpowiedniego momentu w cyklu. Najlepszym czasem na wykonanie mammografii jest okres między 5. a 15. dniem cyklu miesiączkowego. Wtedy piersi są mniej wrażliwe na dotyk i ucisk. Pozwoli to na bardziej komfortowe przeprowadzenie badania, szczególnie dla kobiet, które odczuwają ból piersi przed miesiączką. Inną wytyczną, do której należy się odnieść, jest unikanie dezodorantów i balsamów w dniu badania. Kremy, talk, czy inne substancje nałożone w okolicy pach i piersi mogą być widoczne na obrazie mammograficznym. Mogą tym samym utrudnić odczytanie prawidłowych wyników. Poza tym, na mammografię należy ubrać się wygodnie, w dwuczęściowy strój. Na czas badania konieczne jest zdjęcie ubrania od pasa w górę. Taki strój będzie najwygodniejszy i pozwoli na szybkie przystąpienie do badania.

Tak jak w przypadku każdego innego badania, jeśli wykonywałaś już mammografię lub inne badanie piersi, zabierz ze sobą wyniki. Lekarz będzie mógł je porównać z nowymi zdjęciami, co ułatwi ocenę stanu zdrowia i wykrycie ewentualnych zmian.

mammografia bez skierowania

Czy mammografia jest szkodliwa?

Wiele kobiet zastanawia się, czy mammografia, jako badanie z użyciem promieniowania rentgenowskiego, jest bezpieczna. Bezpieczeństwo mammografii, jako jednego z najskuteczniejszych narzędzi profilaktycznych w wykrywaniu raka piersi, zostało potwierdzone licznymi badaniami medycznymi. Z tego powodu mammografia wykonywana jest zgodnie z wyznaczonymi standardami i nie jest szkodliwa. Promieniowanie wykorzystywane podczas mammografii jest rzeczywiście obecne, jednak jego dawka jest niezwykle niska. Taka dawka promieniowania nie stanowi więc zagrożenia dla zdrowia.

Czy mammografia jest bezpieczna?

Tak, mammografia jest uważana za bezpieczne badanie. Podlega ścisłym regulacjom, a aparaty mammograficzne są regularnie kalibrowane, aby dostarczać jak najniższą skuteczną dawkę promieniowania. Organizacje zdrowotne, takie jak Światowa Organizacja Zdrowia oraz Europejskie Towarzystwo Radiologiczne, uznają mammografię za standardową, bezpieczną metodę badania piersi.

Mammografia jest badaniem bezpiecznym i zalecanym przez lekarzy na całym świecie jako badanie profilaktyczne w trosce o zdrowie kobiet.

Mammografia przeciwwskazania

Warto pamiętać także o przeciwwskazaniach do mammografii. Najważniejszym przeciwwskazaniem jest ciąża. Kobiety ciężarne nie powinny być poddawane temu badaniu. Promieniowanie rentgenowskie może być szkodliwe dla rozwijającego się płodu. W sytuacjach koniecznych może być rozważana alternatywna metoda, np. USG piersi. Mammografii nie zaleca się także kobietom karmiącym piersią. W trakcie laktacji piersi mają zwiększoną gęstość, co może utrudniać interpretację wyników mammograficznych. Zaleca się konsultację z lekarzem, który może zasugerować inne badania diagnostyczne.

mammografia nfz

Wyniki mammografii – co dalej?

Wynik mammografii analizowany jest przez lekarza kierującego. Jeśli pacjenta odbyła wcześniej inne badania piersi, może dostarczyć je, w celu porównania wyników. Oprócz klisz ze zdjęciami z badania lekarz powinien także opisać wynik. Niezależnie od tego, czy badanie wykonano profilaktycznie, czy na podstawie zaleceń lekarza, warto wiedzieć, jak postępować po odebraniu wyników.

Interpretacja wyników może budzić wątpliwości, szczególnie jeśli wykorzystuje się specjalistyczne pojęcia. Mammografia umożliwia wykrycie nawet najmniejszych zmian nowotworowych. Przy tworzeniu opisu radiolog określa odpowiednio jeden z czterech typów utkania piersi:

  • A (przeważnie tkanka tłuszczowa)
  • B (tkanka tłuszczowa z obszarami tkanki gruczołowej)
  • C (więcej większych obszarów tkanki gruczołowej)
  • D (gęsta tkanka gruczołowa)

Lekarz opisuje wszelkie nieprawidłowości na zdjęciach, wskazując ich lokalizację, wymiary i charakter, a także, w której piersi się znajdują. Po szczegółowym opisie radiolog może zalecić dalsze badania, a decyzję o kolejnych krokach podejmuje onkolog w konsultacji z pacjentką.

Przy opisywaniu wyniku stosuje się również klasyfikację BIRADS, która ocenia charakter zmian i wskazuje, co należy dalej zrobić. Klasyfikacja ma 7 stopni:

  • stopień 0 – wskazuje na zmiany, które wymagają dalszej diagnostyki, ponieważ wykonane zdjęcie nie pozwala na jednoznaczną ocenę
  • stopień 1 – oznacza piersi, w których nie stwierdzono żadnych zmian, ani łagodnych, ani złośliwych
  • stopień 2 – oznacza obecność zmian łagodnych
  • stopień 3 – wskazuje na obecność zmian prawdopodobnie łagodnych 
  • stopień 4 – opisuje ryzyko złośliwości zmiany i wskazuje na konieczność dalszej diagnostyki
  • stopień 5 – obejmuje zmiany, które wyglądają na nowotwór i powinny być potwierdzone biopsją
  • stopień 6 – to zdiagnozowany histopatologicznie rak piersi, który jest widoczny na zdjęciu mammograficznym
wyniki mammografii

Co zrobić w przypadku nieprawidłowego wyniku?

Jeśli wynik mammografii wskazuje na zmiany wymagające dalszej diagnostyki, lekarz może zlecić dodatkowe badania, takie jak USG piersi, rezonans magnetyczny (MRI) czy biopsję. To standardowa procedura, która pozwala szczegółowo ocenić charakter zmian i wykluczyć ewentualne ryzyko. Warto pamiętać, że nie każdy nieprawidłowy wynik mammografii oznacza nowotwór – wiele wykrywanych zmian okazuje się łagodnymi.

Wynik mammografii, choć może budzić obawy, jest jednym z najskuteczniejszych narzędzi profilaktycznych w walce z rakiem piersi. Wczesna diagnoza to szansa na pełne wyleczenie. Z tego powodu warto traktować badanie jako ważny element dbania o zdrowie, a nie jako powód do niepokoju.

Mammobus – mobilne badanie mammograficzne

Mammobus, czyli mobilna pracownia mammograficzna to specjalnie przystosowany pojazd, w którym można wykonać badanie mammograficzne blisko miejsca zamieszkania. Umożliwia on przeprowadzenie badania u kobiet mieszkających w mniejszych miejscowościach i wsiach, gdzie dostęp do stacjonarnych placówek medycznych jest ograniczony. Mammobus zapewnia wysoki standard badania oraz komfort i wygodę pacjentek, umożliwiając im regularne kontrolowanie zdrowia piersi bez konieczności dalekich dojazdów.

Mammobus a bezpłatna mammografia bez skierowania

Dzięki współpracy z NFZ, kobiety w wieku 45-74 lat mogą skorzystać z bezpłatnej mammografii w mammobusie, bez konieczności posiadania skierowania. To idealna opcja dla tych, które spełniają kryteria wiekowe i chcą szybko oraz wygodnie wykonać badanie profilaktyczne. Warto pamiętać, że wcześniejsze zapisy mogą być wymagane, a terminy badań mogą zależeć od lokalizacji mammobusu. Badania a mammobusie wykonywane są zgodnie ze wszystkimi standardami przez wykwalifikowanych techników i radiologów, tak samo, jak w stacjonarnych placówkach medycznych. 

Mammobus oferuje badania mammograficzne w różnych lokalizacjach, aby ułatwić dostęp do diagnostyki raka piersi. Aby dowiedzieć się, kiedy i gdzie najbliżej można skorzystać z mammobusu, warto śledzić informacje na stronach internetowych organizacji zdrowotnych. Można zajrzeć na stronę NFZ, fundacji zajmujących się zdrowiem kobiet oraz lokalnych instytucji zdrowotnych.

Zależy Ci na dobrym prowadzeniu ciąży?
Kup pakiet Medyczny i zadbaj o zdrowie

Porównaj oferty najlepszych dostawców w Polsce